V tomto článku si ukážeme, ako inštalovať akumulačné sady ku krbovým vložkám ROMOTOP radu HEAT. V ponuke nájdete ako hornú akumulačnú sadu, tak bočnú akumulačnú sadu. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá a nie sú na to potrebné žiadne špeciálne nástroje. Samotná inštalácia nezaberie viac ako 20 minút.

Podmienkou správnej funkcie nie je inštalácia všetkých akumulačných sád. V niektorých prípadoch nie je možná napr. inštalácia hornej sady (v prípade nízko zhotoveného vstupu do komínu), inokedy je zase obmedzenie čo sa týka šírky obstavby, preto by naopak nebolo možné inštalovať bočné sady.


Či už Vám teda bude vyhovovať kompletná inštalácia, alebo iba čiastočná, nemusíte sa obávať, že by to nejakým spôsobom ovplyvňovalo funkčnosť krbu.Horná akumulačná sada


   

V tomto prípade spaliny prechádzajú dymovodom a akumulačná sada sa prehrieva cez povrch dymovodu. Spaliny teda neprechádzajú jednotlivými prstencami, ako je to napr. v prípade akumulačných prstencov typu MAMMOTH pre krbové vložky Romotop radu DYNAMIK. K dispozícii sú sady pre dymovody v priemeroch 150, 180 a 200 mm.


Na inštaláciu hornej sady je potrebné najskôr usadiť rúru dymovodu (minimálne 50 cm), okolo ktorej sa jednotlivé segmenty vyskladajú. Teoreticky je tak možné túto sadu použiť aj pre iné typy krbových vložiek, než je rada Romotop Heat. Podmienkou je iba rovná horná doska, okolo ktorej je možné jednotlivé segmenty vyskladať.


Sada je zabalená v papierovej krabici, ktorá je umiestnená na drevenej paletke.

 

   

Prvý rad sa usadzuje priamo na hornú dosku krbovej vložky, tak, aby sa zároveň dotýkala dymovodu. Týmto je tiež zaistený rýchly prenos tepla a rýchle prehriatie akumulačných kameňov.


   

   


Horná akumulačná sada sa skladá z celkom piatich poschodí, ktoré sú medzi sebou rozdelené hliníkovými plechmi, ktoré rýchlo prenáša teplo medzi jednotlivými radmi.


   


   Bočná akumulačná sada

Bočná akumulačná sada sa skladá z oceľového držiaka a troch jednotlivých segmentov. Sada je opäť zabalená v kabici, ktorá je pripevnená k drevenej paletke.

   

 


Najprv je potrebné zavesiť oceľový držiak, do ktorého sa potom budú jednotlivé kamene zasúvať. Držiak má v hornej časti malé výrezy, ktoré presne pasujú na výbežky, ktoré sú na konštrukcii krbovej vložky. Stačí teda konštrukciu zasunúť výrezy na tieto výbežky. Do zavesenej konštrukcie potom postupne zasunieme jednotlivé kamene. Tie majú na každej hrane praktické otvory na prsty, aby nedošlo pri zasúvaní k zraneniu.

 

   


Boční akumulační sada - instalace 1     Boční akumulační sada - instalace 3