Výber vhodnej krbovej vložky je jedným z najdôležitejších rozhodnutí pri stavbe krbu. Na trhu sa nachádza veľa výrobcov, a všetci sa Vás snažia presvedčiť, že práve ich výrobok je pre Vás tou najlepšou voľbou. Aby sme Vám trochu pomohli zorientovať sa v ponuke, a Vy ste si tak mohli vybrať pre Vás tú najlepšiu krbovú vložku, pripravili sme pre Vás tento článok, ktorý by Vám mohol s výberom pomôcť.

 

VÝKON

Asi najdôležitejším kritériom pri výbere vhodnej krbovej vložky je jej výkon. Zle zvolený výkon je najčastejšou príčinou špinenia skla a dechtovania v komíne. Často sa stáva, že zákazník si "radšej" kúpi výkonnejšiu krbovú vložku s tým, že ak mu bude teplo, bude prikladať menej paliva. Práve takáto prevádzka však krbovým vložkám nesvedči a ako prvá sa prejaví na špinení skla a dechtovaní komína.

Viac sa tejto problematike venujeme v článku Voľba výkonu teplovzdušnej vložky


 

 


ÚČINNOSŤ SPAĽOVANIA

Tento údaj je akýmsi ukazovateľom kvality krbovej vložky. Ide totiž o údaj, ktorý nám oznamuje, ako je využité palivo, ktoré do krbovej vložky vkladáme. V súčasnosti majú najkvalitnejšie krbové vložky účinnosť spaľovania okolo 85%. 

Pojmy ako sekundárne, či terciálne spaľovanie nás tak nemusí trápiť. Rozhodujúca je celková účinnosť krbovej vložky. Tá najviac ukáže, ako je spaľovanie kvalitné a je jedno, či je to za podpory sekundárneho spaľovania, alebo bez neho. 

Investícia do kvalitnej krbovej vložky s vysokou účinnosťou spaľovania sa tak veľmi rýchlo vráti v úspore paliva, pretože takáto krbová vložka ušetrí za rok veľa peňazí.

 

 
 
 
 


EXTERNÝ PRÍVOD VZDUCHU (CPV)

Najmä, ak vyberáte krbovú vložku do novostavby, či dokonca nízkoenergetického a pasívneho domu, je možnosť napojenia na externý prívod vzduchu nutnosťou.

V týchto prípadoch totiž nastáva jeden zásadný problém. Priestor je prostredníctvom okien a dverí natoľko dobre utesnený, že procesu horenia paliva v krbovej vložke sa nedostáva dostatočné množstvo vzduchu, ktoré je pre spaľovanie potrebný.

Stav sa môže ďalej ešte výrazne zhoršiť, ak je v byte inštalované odsávacie zariadenie, ako je kuchynská digestor, WC ventilátor a pod. Tieto zariadenia vytvárajú v priestore domu pokles tlaku, čím dochádza k ďalšiemu veľmi výraznému zhoršeniu ťahových vlastností komína. Jednoducho povedané, ťah týchto zariadení znižuje prirodzený ťah komína, ktorý má za úlohu odviesť vznikajúce spaliny preč z kozubovej vložky.


Viac sa tejto problematike venujeme v článku Prečo externý prívod vzduchu (CPV)?

 

 

 

 

 


KRYCI RÁMČEK

V dnešnej dobe sa po krbových vložkách okrem dobrých technických vlastností tiež vyžaduje, aby dobre vyzerali. Jedným z najžiadanejším prvkom výbavy je tak tzv. krycí rámček.Ten plní nielen dizajnovú funkciu, ale tiež zakrýva dilatačnú medzeru medzi krbovou vložkou a obstavbou. Túto medzeru (dilatáciu) je potreba vytvoriť, aby sa obstavba krbu s menšou tepelnou rozťažnosťou vplyvom väčšej tepelnej rozťažnosti krbovej vložky z liatiny resp. oceľového plechu nepoškodila. Táto medzera však na krbe pôsobí rušivým dojmom a obstavba vyzerá ako nedokončená. Výrobcovia tak prišli z nápadom, ako túto medzeru pomocou krycieho rámčeka „odstrániť“. Rámček medzeru jednoducho z pohľadovej časti zakryje a dilatáciu prebieha za ním.

Krbová vložka tak vďaka rámčeku na obstavbu plynule nadväzuje a pôsobí čistým dojmom.

 

 

 

 


POTLAČENÉ SKLO

Jedná sa o sklo, ktoré je na rám vložky mechanicky prichytené zvonku a na krajoch je tónované (podobne ako tónované sklá v automobiloch). Takéto riešenie je elegantnejšie, modernejšie a presklenia krbovej vložky pôsobí prepracovanejším dojmom.

 

 

 

 


JEDNODUCHÉ OVLÁDANIE

Aby bolo ovládanie krbovej vložky čo najjednoduchšie, snažia sa dnes výrobcovia prísun všetkého vzduchu ovládať pomocou jedného ovládacieho prvku. V minulosti bolo bežné (a je to tak aj ešte u dnes niektorých ponúkaných krbových vložiek), že sa zvlášť ovládal prísun primárneho vzduchu, zvlášť sekundárneho vzduchu a ešte bolo treba regulovať komínovú klapku.

Takéto ovládanie bolo však veľmi nepraktické. Dnes je u moderných krbových vložiek vedený všetok vzduch pre horenie z jedného miesta a ovláda sa jediným ovládacím prvkom.

Pre ešte pohodlnejšie ovládanie je možné krbovú vložku opatriť diaľkovým ovládaním, či úplne automatickú reguláciu prísunu vzduchu, ktorá optimalizuje proces horenia a maximálne tak predlžuje dĺžku horenia, intervaly prikladania a celkovo tak šetrí palivo.

 

 

 

 


KOMÍNOVÁ KLAPKA

Kedysi neodmysliteľná súčasť krbovej vložky je dnes u moderných vložiek nahradená sústavou deflektorov a kanálikov, vďaka ktorým je odvod spalín natoľko spomalený, že ich dodatočné škrtenia pomocou klapky už nemá zmysel. 

 

 

 

 


ZHRNUTIE NA ZÁVER

Ak zvažujete kúpu krbovej vložky, v ktorej chcete pravidelne prikurovať, rozhodne sa oplatí siahnuť po niektorej z moderných krbových vložiek s vysokou účinnosťou spaľovania a kvalitnú výbavu. Ide o rozhodnutie na dlhú dobu dopredu (životnosť krbovej vložky môže byť aj 30 rokov).
 
Vyššia investícia na začiatku sa veľmi rýchlo vráti v podobe úspor za ušetrené palivo. Nezanedbateľným faktom tiez je, že sa kúpou moderné vložky vyhnete neustálemu čisteniu skla, dechtovaniu komína a celkovému nekomfortu pri obsluhe.
 
Voľbou lacnej krbovej vložky šetríte iba na začiatku a v dlhodobom horizonte sa jedná o zlú investíciu.
 
Ak si s výberom sami nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám s výberom pomôžeme.

 

tel: +421 (0)442028932

e-mail: obchod@stavba-krbu-svojpomocne.sk