U moderných a rekonštruovaných domov s kvalitnými plastovými či drevenými oknami a dverami nastáva jeden zásadný problém. Priestor bytu je prostredníctvom okien a dverí natoľko dobre utesnený, že procesu horenia paliva v krbovej vložke či kachliach sa nedostáva dostatočné množstvo vzduchu, ktorý je pre spaľovanie potrebné.

 
Stav sa môže ďalej ešte výrazne zhoršiť, ak je v byte inštalované odsávacie zariadenie, ako je kuchynská digestor, WC ventilátor a pod. Tieto zariadenia vytvárajú v priestore domu pokles tlaku, čím dochádza k ďalšiemu veľmi výraznému zhoršeniu ťahových vlastností komína. Jednoducho povedané, ťah týchto zariadení znižuje prirodzený ťah komína, ktorý má za úlohu odviesť vznikajúce spaliny preč z ohniska.

 

 

 

Inštaláciou prívodu vzduchu z exteriéru do krbovej vložky či kachlí je tento nežiaduci jav eliminovaný vytvorením úplne oddeleného otvoreného okruhu - exteriér - ohnisko - komín - exteriér, ktorý bude na tlakových pomeroch v priestore bytu úplne nezávislý. 

Krbové vložky, či kachle, s možnosti napojenia externého vzduchu, majú zvyčajne v spodnej časti prírubu, na ktorú sa napojí flexibilné ohybné potrubie. Často je taky možné aj napojenie z viacerých strán.

Prívod samotného vzduchu z exteriéru sa zvyčajne vykonáva uložením plastové kanalizačné rúry príslušného priemeru do podlahy. Na prepojenie medzi plastovou trubkou a prírubou krbovej vložky sa potom použije už zmieňované flexibilné potrubie (rovnaké, ako napr. pri dopojování digestore).

Viac sa problematike napojenia spotrebičov, venujeme v tomto článku: Ako zhotoviť externý prívod vzduchu?