V prípadoch, keď je potrebné teplo z teplovzdušnej krbovej vložky odviesť do vzdialenejších miestností, budete potrebovať do systému použiť tzv. ťažný ventilátor.

Ten zaistí distribúciu horúceho vzduchu aj do vzdialenejších miestností, kam by sa už inak teplo od krbu nedostalo. Zvyčajne je nutná jeho inštalácia, ak je niektorá z vetvi rozvodu dlhšia ako 4m. Jeho najdôležitejším parametrom je udávaný výkon v m3/h. Ide o údaj ktorý udáva, koľko vzduchu je schopný ventilátor "presunúť" do požadovaných miestností. 

Aby bol teplovzdušný rozvod účinný je potrebné, aby sa vzduch v miestnostiach vykurovaných pomocou teplovzdušných rozvodov vymenil min 3x za hodinu. 

 

 Napríklad: 

V prípade, keď chcete pomocou teplovzdušných rozvodov vykurovať miestnosť o priestore 130m3 budete potrebovať ventilátor, ktorý má výkon aspoň 3 x 130m3 = 390 m3/h

 

Ventilátory sú taktiež vyrábané vo verziach z bypassom, ktorý v prípade výpadku prúdu zaistí odklon horúceho vzduchu od tela ventilátora a chráni ho tak pred nadmerným namáhaním, ktoré by ho mohlo poškodiť. V prípade, keď je vstupná teplota do ventilátora príliš vysoká (nad 150°C) prisáva si chladnejší vzduch z okolia a chráni tak motor ventilátora pred príliš horúcim vzduchom.

Tieto ventilátory sú navyše vybavené filtrom, ktorý zachytí hrubé nečistoty a chráni tak ventilátor pred poškodením.