V prípade obstavby krbovej vložky je potreba ponechať medzi rámom vložky a obstavbou tzv. dilatačnú medzeru. Je tomu tak z dôvodu rozpínania krbovej vložky po jej zahriatí. Ak by sa táto medzera neurobila a obstavba tak bola dostavaná natesno z krbovou vložkou, došlo by takmer určite k poškodeniu obstavby.

Dilatačná medzera by mala byť min. 3-5 mm. To je už dosť na to, aby bola viditeľná voľným okom a pri pohľade na obstavbu tak rušila celkový dojem z obstavby, ktorá tak pôsobí nedodělaným dojmom.

Aby sa tomuto zamedzilo, prišli v nedávnej dobe na trh výrobcovia s jednoduchým riešením, ako tomu zabrániť. Ide o tzv. krycí rámček, ktorý túto medzeru zakrýva. Krb tak vďaka nemu pôsobí čistým a ničím nerušeným dojmom. 

 

Krycí rámček krbové vložky Romotop

 

 

Postup pri jeho inštalácii: 

 

  • pred obmurovkou sa rámček z krbovej vložky dá dole

  • obstavba sa dotiahne ku krbovej vložke, tak, aby bola ponechaná medzera medzi krbovou vložkou a obstavbou cca.1 cm (obstavba je samonosná a o krbovú vložku sa nikde neopiera).

  • akonáhle je obstavba hotová a urobí sa na ňu konečná povrchová úprava, namontuje sa samotný krycí rámček. Jeho uchytenie je zvyčajne na plávajúcich skrutkách a tak nie je problém vyrovnať rozdielnu hĺbku obostavby pred a po omietnutí.

 
 

 

                 

 

Rámčeky sú vyrábané s rôznym ukončením lemu pod rôznymi uhlami (napr. 90°, 45° apod). Najpoužívanejšie sú rámčeky štvorstranné, ale používajú sa aj rámčeky trojstranné, či rámčeky pre vložky s bočným presklením.