Pred samotným výberom krbových kachlí je potrebné sa rozhodnúť, aký spôsob vykurovania pomocou kachlí zvoliť. Sú dve možnosti, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Teplovzdušné kachle

Klasické teplovzdušné kachle sú jednoduchým, spoľahlivým a cenovo prijateľným riešením vykurovania miestnosti, v ktorej sú kachle inštalované. Tepelný výkon kachlí je uvoľňovaný do okolitého vzduchu sálaním cez presklené dvierka a plášť, prípadne obtekaním vzduchu okolo plášťa pece. Je možné vykurovanie aj susediacich miestností prostredníctvom väčších otvorených dverí, napr. kuchyňa susediaci s obývacou izbou 

 

 

 

Tento spôsob je vhodný ako pre občasné kúrenie v kratších cykloch, tak aj pre každodennú prevádzku.

Medzi hlavné výhody tohto riešenia patrí jednoduchá inštalácia, celkovo nižšie náklady a nezávislosť na iné energii. V prípade dlhšieho výpadku elektrickej siete pri zimných kalamitách v horských oblastiach sa môže jednať o jediný možný spôsob vykurovania.

Nevýhodou je ťažšia distribúcia tepla do vzdialenejších častí domu a obmedzené možnosti akumulácie tepla. 

 

Kachle s teplovodným výmenníkom

Kachle s teplovodným výmenníkom môžu byť využité ako primárny zdroj tepla, ktorým je možné pokryť tepelné straty celého priestoru bytu. Pre vykurovanie miestnosti, v ktorej kachle stoja, spravidla postačí výkon, ktorý kachle uvoľní do vzduchu sálaním cez presklené dvierka a plášť, rovnako ako kachle teplovzdušné. Vykurovanie všetkých ostatných miestností je realizované prostredníctvom teplej vody a radiátorov.

 

  

 

Tento spôsob je vzhľadom k vyšším celkovým nákladom spojeným s nákupom vhodný najmä pre intenzívne využívanie, teda pre každodennú prevádzku.

Hlavnou výhodou je jednoduchá distribúcia tepla v celom priestore domu, možnosť akumulácie tepla pomocou akumulačnej nádrže a jeho neskoršieho využitia, napr. v noci, keď oheň v ohnisku kachlí vyhasne.

Nevýhodou sú vyššie náklady na obstaranie a závislosť systému na elektrickej energii.