Dôležitým faktorom pre správnu prevádzku krbu je okrem iného aj voľba materiálu. Na trhu je niekoľko možností, od izolačných materiálov, cez sálavé, až po tie akumulačné. Pred samotným výberom je dobré sa zamyslieť, ako bude krb využívaný, tak, aby bol zvolený materiál efektívne využívaný. Iná bude voľba, pokiaľ sa bude jednať iba o dizajnový prvok v interiéri a iná pokiaľ sa bude jednať o denne využívaný zdroj tepla.

Poďme si teda v tomto článku jednotlivé spôsoby obstavby priblížiť a popísať ich výhody, či nevýhody.




Príležitostné kúrenie

V takom prípade bude krb využívaný skôr sporadicky, či len na občasné prikúrenie po príchode z práce a preto nemá zmysel investovať do drahších akumulačných materiálov, ktorých potenciál by sme v tomto prípade nevyužili. Vhodné sú v tomto prípade skôr lacnejšie materiály, ktoré majú dostatočnú tepelnú odolnosť na to, aby z nich mohla byť obstavba zhotovená.


Kalciumsilikátové dosky

Ideálnym materiálom pre tento typ obstavby sú kalciumsilikátové dosky Skamotec, či Silca. Tieto materiály vynikajú svojimi dobrými izolačnými vlastnosťami a v kombinácii s ich dostatočnou pevnosťou, z nich môže byť postavená aj samonosná konštrukcia.


   

                        

Výhodou kalciumsilikátových dosiek je ich ľahká opracovateľnosť obyčajnými nástrojmi (pílka na drevo, okružná, či priamočiara píla). Dosky je možné pre rýchlejší a pevnejší spoj spájať aj obyčajnými skrutkami do dreva.

       

   


Nevýhodou je naopak ich vysoká nasiakavosť a prašnosť. Tieto vlastnosti však možno eliminovať ich penetrovaním. Na tento účel sa používa penetrácia SILAPEN s tepelnou odolnosťou do 600 °C.

       

   





Vermikulitové dosky

Pokiaľ by ste sa chceli vyhnúť penetrácii kalciumsilikátových dosiek, potom môžeme ponúknuť izolačné dosky z verimulitu. Ide o prírodný, 100% zdravotne nezávadný materiál, ktorý sa pred aplikáciou nemusí penetrovať. Stavba tak môže prebiehať rýchlejšie.

Nevýhodou oproti kalciumsilikátovým doskám Skamotec či Silca, je však menšia pevnosť. Občasť tak môže dôjsť k ulamovaniu hrán, či rohov.

Z našej ponuky by sme mohli ponúknuť dosky Thermax ECO, či Grenaisol.




   

                                                                                                                                               



Dosky z vermikulitu je možné rovnako ako kalciumsilikátové dosky, spracovávať bežnými nástrojmi na drevo.


       

   


Sálavé dosky

Zaujímavou alternatívou k týmto izolačným materiálom sú sálavé dosky Silapor MG 1000.

Tento materiál so svojou objemovou hmotnosťou 1000 kg/m3 nachádza na rozhraní medzi izolačnou a akumulačnou doskou. Vďaka pridanému magnezitu tieto dosky rýchlo odvádzajú teplo na povrch obstavby a celá obstavba postavená z týchto tvaroviek tak príjemne hreje.


        


Práca so sálavými doskami Silapor MG 1000 je už síce náročnejšia, než je tomu v prípade izolačných dosiek, ale aj tak sa nejedná o nič zložité. Na rezanie dosiek je možné použiť buď vídiovú pílu, prípadne uhlovú brúsku s rezným kotúčom na kameň. Dosky nie je potrebné penetrovať. 

       

   

 


Pravidelné denné kúrenie


V tomto prípade bude krb využívaný na pravidelné denné kúrenie a preto už má zmysel uvažovať aj o akumulačnom materiáli. Ten dokáže teplo z krbovej vložky efektívnejšie využiť a predĺžiť tak dobu vydávania tepla až na 10 hodín.

Akumulačné sady

Ako veľmi efektívne a pritom cenovo dostupné sa nám v tomto prípade javí doplniť obstavbu z izolačných materiálov (Skamotec, či Silca) o tzv. akumulačné sady. Tie ponúkajú k svojim produktom priamo výrobcovia krbových vložiek (napr. ROMOTOP, či BEF Home).




V ponuke sú ako bočné, tak horné akumulačné sady. Vzhľadom na to, že tieto sady sú uložené priamo na krbovej vložke, dochádza k veľmi rýchlemu prehriatiu a tým aj k zefektívneniu celého procesu, pretože akumulačné sady dokážu po plnom nabití vydávať teplo ešte 10 hodín po vyhasnutí krbovej vložky.

Bočné akumulačné sady sa jednoducho zavesia na korpus krbovej vložky. Ide o jednoduchú inštaláciu, ktorá zaberie len niekoľko málo minút.


   


V prípade krbových vložiek s čelným presklením sa obvykle inštalujú sady na bok obstavby. Pri krbových vložkách s rohovým presklením sa potom sada okrem bočnej strany, inštaluje na chrbát krbovej vložky. Na krbové vložky s trojstranným presklením sa potom sady inštalujú na zadnú stranu.


 

 

Horná sada sa potom skladá z jednotlivých segmentov, ktoré sa jednoducho uložia okolo dymovodov. V ponuke sú sady pre priemery dymovodov 150,180 a 200 mm.

         

 

 

 

 

Pravidelné kúrenie a nepretržitá prevádzka

Pokiaľ bude krbová vložka slúžiť ako hlavný zdroj tepla potom má zmysel investovať do maximálneho využitia akumulácie a okrem uvádzaných akumulačných sád, použiť akumulačné materiály na celú obstavbu.

Teplo z krbu sa tak lepšie rozprestrie v čase a krb bude vydávať teplo ešte veľa hodín po vyhasnutí. V tomto prípade môžeme odporučiť pre obstavbu materiály (SILAPOR, RELAX, či GRAFIT).

 

SILAPOR

V tomto prípade sa už jedná o materiál s akumulačnou schopnosťou a preto krby vystavané zo Silaporu oproti krbom z izolačných dosiek (Skamotec, či Silca), po nahriatí nejaký čas príjemne hrejú. Vzhľadom na malú objemovú hmotnosť (800 kg/m2) však ide o materiál s veľmi malou akumulačnou schopnosťou.


Podobne ako pri kalciumsilikátových doskách sa na opracovanie tohto materiálu dajú využiť aj bežné nástroje na drevo. Na lepenie tvaroviek Silapor sa potom používa lepidlo White 600, ktoré možno využiť aj ako nosnú vrstvu pre kachliarsku perlinku.

 

   

   

 

RELAX

Tento materiál disponuje objemovou hmotnosťou 1 350 kg/m3 a jedná sa tak už o plnohodnotný akumulačný materiál. Materiál je veľmi pevný. Možno ho čímkoľvek obkladať. Spracováva sa pomocou uhlovej brúsky s kotúčom na kameň.

     

    

 

 

GRAFIT

V tomto prípade sa jedná o materiál s najvyššou akumulačnou schopnosťou (2 100 kg/m3), vďaka ktorej je možné uvoľňovanie tepla až 24 hodín po vyhasnutí. Na rezanie je potrebné použiť uhlovú brúsku s rezným kotúčom na kameň. Na lepenie sa používa, rovnako ako pri ostatných akumulačných materiáloch, lepidlo White 600.