Pripojenie krbovej vložky, či krbových kachlí na externý prívod vzduchu, je v dnešnej dobe pasívnych a nízkoenergetických domov, prakticky nutnosť. Procesu horenia v krbovej vložke či kachliach sa v týchto prípadoch nedostáva dostatočné množstvo vzduchu a preto je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu z exteriéru. Vhodných spôsobov, ako externý prívod vzduchu zaistiť je hneď niekoľko. V tomto článku si priblížime tie najčastejšie z nich.


1. Pomocou flexibilné ohybné hadice cez vonkajšiu stenu

V tomto prípade sa jedná o najjednoduchší spôsob napojenia, kedy krbová vložka, či kachle, sú umiestnené pri vonkajšej stene. V takomto prípade sa vykoná prievlak cez vonkajšiu stenu a dierou sa pretiahne flexibilná hliníková hadica rovnakého priemeru, aký má príruba na krovej vložke, či kachliach.                 

Na fasáde sa potom prívod zakončí mriežkou. V ponuke sú ako nerezové, tak farebné prevedenie ukončovacích mriežok. Na prírube krbovej vložky, či kachlí, sa potom flexibilna hadica proti vysunutiu zaistí sťahovacou páskou.

2. Pomocou vetracie šachty v komíne

V tomto prípade sa pre napojenie externého vzduchu využíva vetracie šachty v komíne. Jedná sa o veľmi praktický spôsob, ako bez dodatočného zložitého búrania, externý vzduch ku krbu priviesť. S týmto typom komína je však potrebné počítať už pri plánovaní domu.                


3. Pomocou obdĺžnikových rozvodov

V prípade, že to skladba podlahy dovoľuje, je možné externý prívod vzduchu zhotoviť pomocou tzv. obdĺžnikových rozvodov. Jedná sa o komponenty z pozinkovaného plechu, ktoré je možné zabudovať do štruktúry podlahy a zaliať betónom, či anhydridom.

                

Jednotlivé komponenty obdĺžnikových rozvodov sa medzi sebou prepájajú pomocou spojok. K prechodu medzi obdĺžnikovými rozvodmi a guľatou flexibilnou hadicou sa používa redukcia. Na fasáde sa obdĺžnikové potrubi ukončí pomocou mriežky.