V tomto článku si popíšeme, ako pracovať s kalciumsilikátovými doskami Skamotec a Silca. Jedná sa o najpoužívanejší materiál predovšetkým pri stavbách konvenčných krbov, teda v prípadoch, keď je plášť krbu vytvorený z materiálu, ktorý nemusí nijako významne viesť či akumulovať teplo. Odovzdávanie tepla do priestoru je v takom prípade riešené cez výdychové mriežky, či ventilačné otvory.

 

K obrábani kalciumsilikátových dosiek Skamotec, či Silca, je možné použiť bežné nástroje. Dosky sú ľahké, dobre opracovateľné a veľmi ľahko sa s nimi pracuje.

             



PENETRÁCIA 

Kalcium-silikátové dosky sa okrem svojich vynikajúcich tepelne izolačných vlastností a veľmi vysokej pevnosti vyznačujú takisto svojou vysokou savosťou a prašnosťou. Tieto vlastnosti je možné eliminovať použitím penetrácie Silapen

Z vonkajšej strany sa používá preto, aby sa znížila savosť dosiek, aby nedochádzalo k veľmi rýchlemu odsatiu vody z mált, omietok a lepidiel a aby tieto mali dostatok času na správnu chemickú reakciu ich zložiek s vodou. Z vnútornej strany potom preto, aby sa znížila prašnosť dosiek. Pri prevádzke krbovej vložky dochádza k veľmi intenzívnemu prúdeniu konvekčného vzduchu obstavbou, ktorý so sebou strháva prachové čiastice. Penetráciou vnútorného priestoru obstavby prašnosť dosiek úplne vymizne.

Najjednoduchší postup je dosky napenetrovať ešte pred samotným použitím. Nejlepšie sa to robí valčekom, alebo plochým štetcom. Kalcium-silikátové dosky majú z oboch svojich strán rôzne drsný povrch. Je to dané technológiou ich výroby. Izolačné vlastnosti dosiek sú však v oboch smeroch rovnaké nezávisí na tom, či bude hladká strana dosky vo vnútri alebo mimo obstavby. Je však rozumné si na začiatku zvoliť stranu dosky, ktorá bude vnútri a ktorá bude vonku.  


              


              



REZANIE 

Po obojstranej penetrácii nasleduje rezanie dosiek. Pre tento účel možno použiť ručnú okrúžnu pílu, alebo priamočiaru pílu, je to však spojené s veľmi značnou prašnosťou. Vhodnejšie je preto použitie ručnej pílky na drevo s jemnými zubami, tzv. chvostovky. Prašnosť je v tomto prípade výrazne nižšia.

Každy rez sa za pomoci rukavice zbaví záderov a napenetruje Silapenom. S takto napenetrovanými narezanými doskami je už možné začať stavbu krbu. 

 

             


             


 

LEPENIE

Pre Lepenie dosiek sa používajú kachliarske lepidlá s vysokou teplotnou odolnosťou. V nasej ponuke nájdete najčastejšie používané lepidlo Silaterm 6 kg. 

Pre nanesenie lepidla na lepené plochy sa používa zubatá murárska stierka. Dosky sa následne pritlačia k sebe a vzájomná poloha sa zaistí pomocou skrutiek. Pre najčastejšie používané dosky s hrúbkou 40 mm sa používajú kovové samorezné skrutky dĺžky 70 - 80 mm. Skrutky sa po zaschnutí lepidla v doskách ponechávajú. 

 

              


              

Pre pevnejšie spoj je možné použiť rôzne odrezky z kalciumsilikátových dosiek na spevnenie rohov obstavby.


             

 

KONEČNÁ ÚPRAVA

Konečná úprava obstavby zhotovené z kalciumsilikátových dosiek je podobná, ako je tomu u bežného muriva. K nanesenie kachliarskej malty White 600 na povrch kalciumsilikátových dosiek (Skamotec, či Silca) sa používa murárske hladidlo. Pre spevnenie rohov obostavby si odporúčame pripraviť oceľové spevňovacie rohy. Samotné lepidlo doporučujeme namiešať v plastovom vedre pomocou miešadla a vŕtačky.

             

Namiešanie kachliarskej malty White 600

Do plastového vedra sa naleje voda, do ktorej sa vsype príslušné množstvo lepidla. Správna zmes sa mieša v pomere 0,25l na 1 kg kachliarske malty.

             

Potom sa zmes dobre premieša pomocou miešadla a vŕtačky. Miešajte aspoň po dobu 3-5 minút. Zmes nechajte cca. 10 minút odstáť a potom opäť dobre premiešajte.

             


Zapravenie vyztužovacích rohov obstavby

Prichystajte si správnu dĺžku oceľových rohov. Potom naneste pomocou hladítka vrstvu kachliarskej malty na rohy obostavby a do vrstvy potom vtlačte oceľové rohy. Pomocou hladidla vyhlaďte rohy do hladka.

             

             

Nechajte kachliarskou maltu na rohoch obstavby dostatočne zaschnúť. Medzitým si pripravte perlinku na povrch obstavby a namiešajte kachliarskou maltu pre aplikáciu na povrch obstavby.


Vytvorenie nosnej vrstvy s kachliarskou perlinkou

Na povrch obstavby naneste pomocou hladidla tenkú vrstvu kachliarskej malty (cca 2 mm). Aplikáciu vykonávajte vždy na celú stranu obstavby. Tenká vrstva kachliarskej malty rýchlo zasychá, preto postupujte pokiaľ možno čo najrýchlejšie.

             

             

Do takto vytvoreného podkladu následne vtlačte pripravené diely kachliarskej perlinky a vyhlaďte hladidlom. Ešte za mokra pretiahnite perlinku druhou vrstvou kachliarskej malty a vyhlaďte do hladka.

             

             



Konečná úprava pomocou kachliarske omietky

Na takto pripravený povrch možno po jeho zaschnutí naniesť kachliarsku omietku, alebo ho prípadne obložiť dekoratívnym obkladom. V prípade kachliarskej omietky možno vybrať z rôznych zrnitosťi od jemných brusitelných, až po hrubú ryhovanu omietku. Po zaschnutí omietky je možné povrch natrieť bežnou fasádnou farbou.

V prípade tohto článku sme pre ukážku zvolili najčastejšie používanú jemnú omietku Silaterm Model, ktorá má podobnú zrnitosť, ako väčšina klasických jemných omietok na trhu (Baumit, Den Braven, Cemix a pod.)

Príprava podkladu pred nanášaním omietky

Pred nanášaním samotnej omietky odporúčame z povrchu odstrániť nerovnosti. Na tento účel dobre poslúži napr. škrabák. Podklad musí byť pevný, dostatočne vyzretý, zbavený špiny, prachu, mastnoty a ostatných nečistôt, ktoré môžu znížiť priľnavosť zmesi k podkladu.

             

Suchú zmes omietky Silaterm Model nasypte do predpísaného množstva čistej vody a dôkladne premiešajte nízkootáčkovým miešadlom. Správny pomer je cca 0,3 l vody na 1 kg omietky.

Po dostatočnom rozmiešaní zmesi, naneste pomocou murárskeho hladidla zmes na povrch obstavby. Nanáša sa iba jedna vrstva omietky (cca 1-2 mm). Pri nanášaní si dajte záležať, aby bola vrstva čo najhladšia. Ušetríte si tak prácu pri stáčaní omietky.


             


Po nanesení omietky počkajte cca 10 minút do čiastočného zavädnutia omietky. Medzitým si nachystajte filcové (prípadne molitanové) hladítko a nádobu s vodou na jeho namáčanie.

Potom krúživými pohybmi začnite s vyhladzovaním omietky, až do úplného vyhladenia. Na povrchu by nemali zostať žiadne nerovnosti, či viditeľné prechody. Miestnosť musí byť dobre odvetraná, chránená pred mrazom a vysokými teplotami. Spracovávajte pri teplotách +5 - 25°C.





              


              

Po dostatočnom zaschnutí (cca 24 hodín) je možné na povrch nanášať fasádnu farbu (napr. Primalex a pod.)